خودارضایی یا استمنا

یکی دیگر از گناهان قطعاً کبیرۀ بسیار شایع استمنا یا خودارضایی است که عبارت است از بيرون‌کردن منى از راه غيرطبيعى، مانند ماليدن به دست خود يا به اعضای هر کسی غير از همسر، و کلاً هر عاملی که سبب انزال شود. از امام صادق (ع) درمورد حکم آن پرسیدند. فرمود: «گناه بزرگى است که خداوند در قرآن مجيد از آن نهى فرموده و استمناکننده مثل اين است که با خودش نکاح کرده و اگر چنین کسى را بشناسم با او هم‌خوراک نخواهم شد». راوى حديث از امام پرسید از کجاى قرآن حکم آن فهميده مى‌شود. فرمود: «از آيۀ ”هر کس با غير از همسر و کنيزش شهوتش را دفع کند تجاوزکار است“». راوى پرسيد گناه زنا بزرگ‌تر است يا استمنا. حضرت فرمود: «استمنا گناه بزرگى است». رسول خدا (ص) نیز مى‌فرمايد: «هر که با دست شهوتش را بيرون کند ملعون است» 


چرا خودارضایی حرام است؟

[اولین سؤالی که ذهن بسیاری را درگیر کرده این است که چرا خودارضایی حرام است و حال آن‌که در این عمل فرد هیچ آزاری به دیگری نمی‌رساند و بعضی از پزشکان نیز مدعی‌اند که این عمل ضرری برای بدن ندارد. مگر نه این است که هم از طریق نزدیکی و هم خودارضایی منی خارج می‌شود؟ پس چرا یکی مفید است و دیگری مضر؟

در پاسخ باید به چند نکته توجه کرد: 1) روابط زناشویی حساب و کتاب دارد و این گونه نیست که «هر وقت» صورت بگیرد، اما خودارضایی همچون اعتیاد قید زمانی ندارد. ممکن است فردی چنان به آن آلوده شود که روزی چندین بار آن را انجام دهد. خروج بیش از حد منی از بدن مضر نیست؟ حتی افراط در روابط حلال زناشویی هم برای بدن مضر است! 2) این‌که برخی پزشکان ادعا می‌کنند مضر نیست در مقابلش بسیاری از پزشکان هم می‌گویند مضر است و بسیار هم مضر است. بنابراین، سخن همه یکی نیست. آری، بسیاری از پزشکان شراب را هم تجویز می‌کنند. از نظر بسیاری از پزشکان، غذا غذاست و خواص خودش را دارد و فرقی نمی‌کند از مال حلال تهیه شده یا حرام! اما از نظر فرد مؤمن فرق غذای حلال و حرام از زمین تا آسمان است. 3) چه کسی گفته این عمل به دیگران ضرر نمی‌رساند؟ آیا اطرافیان فردی که خودارضایی می‌کند بعدها درگیر پیامدهای آن نمی‌شوند (در زیر خواهیم گفت چه پیامدی)؟ آیا همسر فرد از این عمل شوهر خود ضرر نخواهد دید؟ مگر ضرر فقط به تب و درد محدود می‌شود؟ چه ضرری بدتر از ناتوانی جنسی در آینده؟ آیا کسی که به خودارضایی عادت کرده و دچار زودانزالی یا ناتوانی جنسی شده ضرر نکرده است؟ آیا این مسئلۀ کم‌اهمیتی است که بیش از نیمی از طلاق‌ها به‌سبب مشکلات جنسی است؟ 4) مگر می‌شود خداوندی که در قرآن می‌فرماید «یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمُ الیُسْرَ وَلاَ یُرِیدُ بِکُمُ العُسْرَ» (خدا می‌خواهد بر شما آسان بگیرد و نمی‌خواهد سخت بگیرد) چیزی را که برای انسان ضرر ندارد بر او حرام کند؟] 

 

مضرات جسمى و روحى استمنا

در کتاب گناهان کبیره، به نقل از کتاب بیماری‌های جنسی، آمده است این عمل مبتلایان را به ضعف قواى شهوانى دچار مى‌کند، بى‌حال بار مى‌آیند، شهامت از آنان سلب مى‌شود. چه بسا اشخاصی که در عنفوان جوانى بر اثر ابتلا به خودارضایی چنان دچار ضعف قواى روحى و جسمى مى‌شوند که معتادان به تریاک و شیره در مقابل آنان شیر نرى به‌شمار مى‌آیند! استمنا یا خودارضایی رابطۀ تنگاتنگی با حواس پنج‌گانه دارد. در درجۀ اول در چشم و گوش اثر مى‌گذارد، بدین معنى که «دید» چشم را ضعیف می‌کند و حس شنوایی را نیز تا اندازه‌ای از کار مى‌اندازد. مبتلایان به خودارضایی، مخصوصاً آن‌هایى که از لحاظ جسمانى ضعیف‌اند، وقتی این عمل هر بار چندین دقیقه ادامه پیدا مى‌کند، چشمشان سیاهى می‌رود و دچار سرگیجه مى‌شوند و مدام صداى ناهنجارى در گوش خود احساس مى‌کنند. علاوه بر این‌ها، تحلیل‌رفتن قواى جسمانى و روحانى و کم‌شدن خون و رنگ‌پریدگى و نقصان قواى حافظه و کج‌خلقى و عصبانیت از دیگر بیمارى‌هایى است که دیر یا زود گریبان آنان را خواهد گرفت. البته آن‌هایى که از لحاظ جسمى قوى‌ترند شاید دیرتر دچار شوند، ولى خواهند شد.

 

بی‌ارادگی، پیامد بزرگ خودارضایی

از بدبختى‌هاى مبتلایان به خودارضایی یکى این است که قوۀ ارادۀ آنان به کلى مختل مى‌شود و زمانی به آن پى مى‌برند که دیگر آن ‌قدر اراده ندارند که به ترک آن اقدام کنند. پس این‌که مى‌گوییم استمنا از لحاظ روحى نیز قواى انسان را فرسوده مى‌کند بى‌علت نیست. خودارضایی، علاوه بر ضررهای جسمى، از لحاظ جنسى نیز شخص را فرسوده مى‌کند و غدد سازندۀ منى بر اثر خودارضایی رفته‌رفته کوچک می‌شوند و، چون در آن صورت قادر به ساختن منى نیست، شخص مبتلا براى همیشه از لذایذ جنسى محروم مى‌شود و اگر به این صورت از مردى نیفتد، قطعاً به صورت دیگرى مانند زودانزالی و کندى انزال و سیلان منى و عدم نعوظ و نعوظ بى‌دوام مبتلا خواهد شد.

اشخاصى که به این حالت دچار مى‌شوند، هرچند در سنین جوانى باشند، خطر مرگ هم آن‌ها را تهدید می‌کند، زیرا بدون احساس شهوانى و بدون این‌که لذتى ببرند بی‌انقطاع منى از آن‌ها دفع مى‌شود و این باعث مى‌شود که در حین راه‌رفتن به زمین بخورند و از هوش بروند.

اگر سرى به تیمارستان‌ها بزنید، از هر ده نفر دیوانه نه نفر معتاد به خودارضایی‌اند؛ یعنى بر اثر ابتلا به خودارضایی کارشان به جنون کشیده است. این‌ها ادعا نیست، بلکه حقیقتى است که دانشمندان با ده‌ها سال تجربه به درک آن موفق شده‌اند.

 

دنیاى امروز مى‌گوید: خوب بخور، در هیچ امرى افراط نکن، قوى باش تا بیمار نشوى. ولى معتادان به خودارضایی، چون اشتهاى خوب‌خوردن ندارند و در امور جنسى، آن هم از راه غیرطبیعى، افراط مى‌کنند، ضعیف‌اند و چون ضعیف‌اند مستعد ابتلا به هر نوع بیمارى‌اند.

 

جنون استمنا و ارضاشدن با دیدن اشیا و جانوران!

بعضى از مبتلایان به خودارضایی، بر اثر افراط در این عمل، به نوعی بیمارى به نام جنون استمنا مبتلا می‌شوند که شباهت زیادى به سادیسم دارد، و آن‌وقت حتى با دیدن سگ و گربه [و حتی شاید لباس زیر و کفش و جوراب جنس مؤنث] هم به فکر استمنا مى‌افتند و بلافاصله مشغول عمل مى‌شوند. از آن‌جا که هیچ مردى، حتى پرشهوت‌ترین اشخاص، نمى‌تواند بیش از پنج شش ماه از نیروى جنسى خود به صورتى که مورد بحث ماست بهره‌بردارى کند، قواى تناسلى آنان به کلى از کار مى‌افتد و یا با وضع دلخراشى به آغوش مرگ پناه مى‌برند.

شاید برخی از مبتلایان به خودارضایی به‌علت قوى‌بودن و یا مبتدى‌بودن در این امر تاکنون بیمار نشده باشند و مطالب ما را اغراق پندارند و با خود بگویند پس چرا ما به این بیماری‌ها مبتلا نشده‌ایم. در جواب باید گفت اگر امروز گریبان شما را نگرفته علتش این است که قوى هستید یا تازه شروع به کار کرده‌اید. اما چندى بعد خواه‌ناخواه به سراغ شما نیز خواهد آمد. وانگهى، ما ادعا نکرده‌ایم که هر کس یک هفته مبادرت به استمنا کرد تمام بیماری‌ها یک‌باره او را احاطه خواهند کرد، زیرا حالات اندرونى در اشخاص فرق مى‌کند. مثلاً ممکن است یک نفر که مدتى مبادرت به خودارضایی کرد در وهلۀ اول فقط به سستى اعصاب یا سرگیجه مبتلا شود، ولى بعداً سایر بیماری‌ها یک‌یک به سراغ او می‌آیند.

 

معتادان به خودارضایی چه کنند؟

[گرچه ترک اعتیاد کاری است دشوار، اما محال نیست و هرچه زودتر رخ دهد بهتر است و شدنی‌تر. در درجۀ اول شخص بداند که اگر ترک کند خداوند توبۀ او را می‌پذیرد و از این بابت نگرانی به دل راه ندهد و اگر ته دلش نگران است مبحث «ناامیدی و بدگمانی» را که قبلاً در وبلاگ آوردم مرور کند. اما برای ترک این عادت زشت و گناه کبیره کتاب مشکلات جنسی جوانان به قلم آیت‌الله مکارم شیرازی علاوه بر بیان مضرات استمنا راهکارهای ده‌‌گانه‌ای عرضه کرده که در این‌جا فهرست‌وار بیان می‌کنیم (خوشبختانه کتاب را می‌توانید از وب‌سایت رسمی آیت‌الله مکارم رایگان دانلود کنید).

  1. از هر گونه عامل تحریک‌کننده بپرهیزید. چه چیزی هوس شما را برمی‌انگیزد؟ همان را ترک کنید.
  2. برنامۀ فشردۀ روزانه تهیه کنید (مطالعه، کار، تفریح، ورزش، عبادت، ...)، طوری که حتی یک ساعت بی‌برنامه نداشته باشید تا به بطالت بگذرد.
  3. به ورزش توجه ویژه کنید. ورزش علاوه بر حفظ سلامتی بخشی از انرژی بدن را می‌گیرد که دیگر صرف کارهای بیهوده نشود.
  4. چیزی مفیدی را جانشین وقتی کنید که صرف خودارضایی می‌کردید. مثلاً مطالعه یا یک سرگرمی مفید یا آموختن مهارتی چون زبان یا کامپیوتر.
  5. از تنهایی مطلق بپرهیزید که هر چه رخ می‌دهد در تنهایی رخ می‌دهد. می‌توانید در اتاقتان را باز بگذارید که احساس کنید مطلقاً تنها نیستید.
  6. در اسرع وقت ازدواج کنید. وقتی از راه حلال بتوان شهوت را دفع کرد، دیگر لزومی ندارد به راه دیگری فکر کنید.
  7. تلقین و تقویت اراده. هر روز بارها به خود بگویید «من می‌توانم ترک کنم». سرانجام هم خواهید توانست.
  8. از هم‌نشینی با افرادی که دچار این گناه‌اند بپرهیزید.
  9. از رژیم غذایی مقوی استفاده کنید. لباس تنگ نپوشید. از حمام آب سرد یا ولرم استفاده کنید
  10. از همه مهم‌تر، از خداوند استمداد بجویید]. 
/ 0 نظر / 20 بازدید